Cyberprzemoc

Cyberprzemoc to, najprościej rzecz ujmując, przemoc z wykorzystaniem mediów elektronicznych, przede wszystkim komputerów i telefonów komórkowych. Z badań wynika, że problem ten dotyczy zwłaszcza dzieci i młodzieży. Zetknęła się z nim co najmniej połowa młodych internautów.

Do najczęściej spotykanych form cyberprzemocy należą:

– ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie, poniżanie kogoś za pomocą Internetu albo telefonu komórkowego

– pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych

– podszywanie się pod kogoś na portalach społecznościowych, blogach (kradzież tożsamości)

– włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, na portalu społecznościowym, konto komunikatora), ujawnienie tajemnic i prywatnych rozmów

– publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć albo informacji, które kogoś ośmieszają

– tworzenie stron internetowych lub blogów obrażających bądź ośmieszających inną osobę

Ofiary cyberprzemocy

Osobie, która padła ofiarą cyberprzemocy, często wydaje się, że wszyscy znajomi widzieli lub mogą zobaczyć kompromitujące ją materiały. Z obawy przed odrzuceniem i napiętnowaniem, w samotności przeżywa swój dramat. Tymczasem polskie prawo chroni ofiary cyberprzemocy! Chociaż sama cyberprzemoc nie została ujęta w Kodeksie Karnym jako czyn zabroniony, to od czerwca 2011 r. jest nim stalking, czyli uporczywe nękanie, do którego coraz częściej dochodzi za pośrednictwem Internetu lub telefonu komórkowego. Również czyny takie jak: naruszenie dóbr osobistych, groźby, zniewaga, zniesławienie i przestępstwa przeciwko ochronie informacji podlegają karze w myśl przepisów zawartych w Kodeksie Karnym, Kodeksie Wykroczeń oraz Kodeksie Prawa Cywilnego.

Anonimowy sprawca?

Zdarza się, że sprawcy cyberprzemocy dopuszczają się czynów zabronionych w sieci, ponieważ towarzyszy im mylne przekonanie o własnej anonimowości. Tymczasem okazuje się, że zdecydowana większość ofiar tego rodzaju przemocy jest w stanie wskazać osobę, która się jej dopuszcza. Dowody przeciwko sprawcom łatwo pozyskać. Wystarczy, że ofiara zachowa maile czy sms-y, zrobi zrzut ekranu, wydrukuje archiwum rozmowy. Policja może również sprawdzić serwery dostawców usług internetowych, komputery służbowe lub domowe, telefony komórkowe…

Jak więc nie dać się złapać w sieć?

Ryzyko doświadczenia cyberprzemocy można zminimalizować, stosując się do kilku prostych zasad zawartych w poniższym kodeksie:

Kodeks Bezpiecznego Internauty

Pomyśl, zanim dasz się namierzyć. Unikaj publikowania w sieci swojego imienia i nazwiska. Zwróć uwagę, czy na zdjęciach, które wrzucasz, nie widać detali umożliwiających Twoją identyfikację (nazwy szkoły, nazwy ulicy, na której mieszkasz itp.).

Uważaj, jakie zdjęcia publikujesz. Miej świadomość, że każde z nich może zostać przerobione i wykorzystane przeciwko Tobie. Im mniej zdjęć, tym mniejsze ryzyko, że staniesz się „gwiazdą” Internetu.

Pomyśl, zanim dołączysz. Uważnie obserwuj, jak zachowują się poszczególni członkowie internetowych społeczności. Jeśli na jakimś forum powszechne jest obrażanie innych użytkowników czy publikowanie niezgodnych z prawem treści, zastanów się, czy na pewno chciałbyś należeć do takiej grupy.

Nie ufaj! Pod żadnym pozorem nie udostępniaj osobom poznanym w sieci swojego adresu czy numeru telefonu. Nigdy nie masz pewności, kto kryje się po drugiej stronie i jaki użytek zrobi z tej wiedzy.

Korzystaj z opcji „Wyloguj”. Zawsze! 🙂

Korzystaj z opcji „Tylko dla znajomych”, „Tylko dla zarejestrowanych użytkowników”. Zastanów się, czy wszyscy muszą mieć dostęp do Twoich prywatnych zdjęć i osobistych przemyśleń? Pomyśl, zanim przyjmiesz zaproszenie do grona znajomych od kogoś, kogo znasz tylko z widzenia lub od osoby, która twierdzi, że macie wspólnych kolegów.

Przestrzegaj zasad netykiety. Nie prowokuj, nie obrażaj, traktuj innych użytkowników sieci tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

A jeśli mimo to padniesz ofiarą cyberprzemocy…

Nie obawiaj się szukać pomocy. Możesz zwrócić się do rodziców, pedagoga szkolnego, psychologa. Fachową poradę uzyskasz także na stronie www.helpline.org.pl.

Korzystaj z opcji „Blokuj”. To często skuteczny sposób na pozbycie się internetowego natręta.

Korzystaj z opcji „Zgłoś nadużycie”, poinformuj administratora forum lub portalu. Admini i moderatorzy to też ludzie – obraźliwe lub niezgodne z prawem treści mogą umknąć ich uwadze. Ich obowiązkiem jest jednak reagowanie na zgłoszenia użytkowników.

Zbieraj dowody. Zachowaj maile, sms-y, zrób screeny, wydrukuj archiwum rozmowy. Wszystkie te dowody mogą okazać się pomocne, jeśli sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

Print Friendly, PDF & Email

Comments off