Rok szkolny 2012/2013

 

28 czerwca – zakończenie roku szkolnego 2012/2013

27 czerwca– zakończenie roku szkolnego klas III  Publicznego  Gimnazjum

27 czerwca– apel oraz rozdanie nagród dla uczniów klas 3-6

11 czerwca br. Okręg Nadnotecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Pile wraz z Lokalnymi Grupami Rybackimi dokonał rozstrzygnięcia konkursu plastycznego pt. „ Czyste wody- zdrowe ryby”. Nagrodzeni w konkursie zostali uczniowie Zespołu Szkół w Miasteczku Kr.:

VI miejsce- Paulina Borowska ( szkoła podstawowa) i Martyna Lächele ( gimnazjum)

Wyróżnienia: Martyna Retecka i Kacper Müeller ( gimnazjum)

Nagrody wręczono podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Gratulujemy!

25 czerwca br. o godz. 15.00 przy Zespole Szkół w Miasteczku Krajeńskim odbyło się uroczyste otwarcie kompleksu boisk w ramach programu „ Moje Boisko- Orlik 2012”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: członek zarządu województwa wielkopolskiego Tomasz Bugajski, posłanka Maria Janyska, poseł Mieczysław Augustyn, starosta pilski Mirosław Mantaj, były mistrz Europy Marian Woronin, prezes TKKF Leszek Zieliński, wójt gminy Białośliwie Franciszek Tamas, burmistrz Wysokiej Marek Madej, radne Rady Powiatu Izabela Saturska i Bernadeta Pater, ksiądz Błażej Kownacki, dyrektor Zespołu Szkół Marzanna Boć- Ochyra, radni gminy Miasteczko Krajeńskie, przedstawiciele organizacji sportowych, działających na terenie gminy, lokalni sponsorzy i inni znamienici goście. Po wystąpieniach gości i wręczeniu nagród w konkursie plastycznym pt. „ Jestem Polakiem” pod patronatem posłanki Marii Janyski, w którym III miejsce zajęli Marcin Konysz i Antonina Stachowska, a wyróżnienie otrzymała Weronika Zegel, nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie Orlika. Następnie obiekt poświęcił ks. Błażej Kownacki. Mimo chłodu i kropiącego deszczu na zakończenie uroczystości odbył się mecz pokazowy grupy młodzików Noteci Miasteczko.

25 czerwca uczniowie klasy IVa,Va,b odwiedzili gród Sławogród w Czaplinku   

17czerwca br. już po raz kolejny w Szkole Podstawowej w Miasteczku Krajeńskim najmłodsze dzieci, wraz ze swoimi rodzicami mogły radośnie i wesoło spędzić czas na Pikniku Rodzinnym, zorganizowanym przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Uczestników Pikniku przywitała pani dyrektor Marzanna Boć- Ochyra, która wraz z panią ice dyrektor Iwoną Suchy zaszczyciły uroczystość swoja obecnością.Rodzice przynieśli ze sobą kosze piknikowe pełne owoców, soków, jogurtów, kolorowych kanapek i innych pyszności.Wśród licznych atrakcji, takich jak: „ Balonowy tron”, „ Quiz rodzinny”,  rysowanie portretu swojego dziecka z zawiązanymi oczyma, odbył się, tradycyjny już mecz piłki nożnej tatusiowie kontra synowie. Dzieci umilały czas swoim bliskim tańcami i śpiewem. Wszyscy, w dobrych humorach rozeszli się do domów.

17 czerca w Grabionie odbył się piknik rodzinny dla uczniów i rodziców klas 1-3

7 czerwca uczniowie gimnazjum  obchodzili „Światowy Dzień Dziecka” i choć nieco później niż przypada to kalendarzowo, to nie zabrakło ciekawych propozycji dla młodzieży.

Od godziny 8.15 w Domu Kultury w Miasteczku Krajeńskim gimnazjaliści uczestniczący w projekcie „E- Szkoła Moja Wielkopolska” przedstawiali efekty swojej całorocznej pracy. Grupa pana  Cz. Ochyry w ramach projektu pt.  „ Na Ryby! ” pokazała efekty swoich działań, a także filmik z konkursu „rzut wędką”. Zaprosiła gościa, doświadczonego wędkarza, który wygłosił pogadankę na temat ryb oraz przygotowała konkurs wiedzy o rybach i konkurs składania wędki. Zaproszeni goście wybrali również najlepsze prace plastyczne w ogłoszonym wcześniej konkursie.

  Natomiast grupa  pani M. Rozental przedstawiła efekty działań realizowanych w ramach projektu pt. Kuchnia globalna czy lokalna?”, jak np. przygotowywanie dla innych uczniów hot-dogów, ciastek, zbieranie pieniędzy na wyjazd do restauracji, wizyta w szkole ponadgimnazjalnej w Brzostowie, gdzie na nowoczesnym sprzęcie gastronomicznym przygotowywali pizzę. Uczniowie przygotowali również konkurs kulinarny oraz poczęstunek dla zebranych uczniów, nauczycieli i gości.Ostatni zaprezentowali się uczniowie z grupy projektowej pani W. Krzemińskiej pt. Cudze chwalicie, swego nie znacie …”, przedstawiając między innymi wytwór swojej całorocznej pracy  – filmik pt. „Miasteczko strachu”.

 Po zakończeniu prezentacji projektów „E- Szkoła Moja Wielkopolska” uczniowie wraz z nauczycielami wrócili do szkoły. Na hali sportowej odbyły się rozgrywki reprezentacji poszczególnych klas gimnazjum  piłki ręcznej dziewcząt i piłki nożnej chłopców. Pozostali uczniowie kibicowali swoim klasom. Rozgrywki przygotował dla uczniów Samorząd Szkolny gimnazjum.

Wyniki turnieju piłki ręcznej dziewcząt:

I miejsce – uczennice z klasy IIa i IIb

II miejsce – uczennice z klasy IIIa i IIIb

III miejsce – uczennice z klasy Ia i Ib

Wyniki turnieju piłki nożnej chłopców:

I miejsce  – klasa IIIa

II miejsce – klasa IIIb

III miejsce – klasa Ia

Gratulacje!

 Ten dzień uczniowie spędzili w sposób bardzo urozmaicony i aktywny

 7 czerwca, podczas pikników z okazji Dnia Dziecka w Zespole Szkół wręczono również nagrody w dwóch konkursach, które organizowane są cyklicznie w naszej szkole.

Już po raz trzeci uczniowie szkoły podstawowej wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym KRUS pt. „ Bezpiecznie na wsi- STOP upadkom”. W etapie szkolnym konkursu nagrodzono następujące osoby:

Klasy I- III

I m- Julia Łukasik, Dominik Giers

II m- Amelia Sokołowska, Amelia Bleja

III m- Agata Gieleciak, Małgorzata Wadas

Klasy IV- VI

I m- Tomasz Bąk

II m- Marta Dymitruk

III m Nikola Wełnic

Wszystkie nagrodzone prace przeszły do etapu regionalnego i tutaj II miejsce zajęła Marta Dymitruk.

Konkurs plastyczny „ Czyste wody- zdrowe ryby” pod patronatem Polskiego Związku Wędkarskiego w Pile organizowany jest dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim. Na etapie szkolnym konkursu przyznano następujące nagrody i wyróżnienia, które ufundowało Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Miasteczku Krajeńskim.

Kl. IV- VI

Nagroda- Paulina Borowska

Gimnazjum

I m- Martyna Lachele

II m- Kacper Mueller

III m Martyna Retecka

Wyróżnienia: Angelika Dziuba, Łukasz Graczkowski

Na wyniki etapu powiatowego czekamy do wtorku 11 czerwca br.

1- 2 czerwca br. w Koszalinie odbył się XXIV Festiwal Pieśni Religijnej im. Jana Pawła II Cantate Domino. W koncercie solistów udział wzięła Aleksandra Borkowska, która była laureatką eliminacji rejonowych w Pile. Ola zaprezentowała się bardzo dobrych wykonaniach  pieśni: „Oczyszczenie” Magdy Anioł  i „Strumień” Piotra Rubika. Gratulujemy Oli, tym goręcej, że był to Jej ostatni występ, jako reprezentantki Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim.

31 maja „Światowy Dzień Bez Papierosa”

W ramach kampanii ogólnospołecznej „Światowy Dzień Bez Papierosa”, który corocznie przypada na 31 maja, uczniowie Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim również zaakcentowali ten dzień w szkole. Uczniowie mogli zapoznać się z informacjami na temat szkodliwości palenia papierosów, zaprezentowanymi na holu szkolnym, a także mogli złożyć pisemną deklarację „NIE PALĘ”, a tym samym otwarcie przyznać, że jest się wolnym od zgubnego wpływu papierosów. Uczennice z klasy Ia gimnazjum osobom deklarującym się wręczały broszury informacyjne nt. zdrowego stylu życia oraz gadżety, otrzymane z programu edukacyjnego „Bądźmy zdrowi, wiemy więc działamy”.

Akcja ta była również elementem „Tygodnia dla serca”, bo przecież palenie papierosów to jeden z głównych czynników wywołujących choroby serca.

Koordynator promocji zdrowia – A. Machnik

 

25 maja w ramach projektu ,,Akademia uczniowska”, uczniowie klas I gimnazjum uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Torunia. Mimo niesprzyjającej aury udało się im zobaczyć najważniejsze zabytki Torunia. Spacerując, uliczkami Starego Miasta, uczniowie mieli okazję podziwiać piękno toruńskich kamienic, Ratusz, sprawdzić odchylenie od pionu ,,Krzywej Wieży, zwiedzić katedrę św. Janów, gdzie nie lada wyczynem było wejście na wieżę i ujrzenie z bliska dzwonu ,,Tuba Dei”. Kolejnym punktem programu była wizyta w Planetarium, w którym uczniowie mieli okazję zwiedzić interaktywną wystawę Orbitarium i na stanowiskach doświadczalnych wywołać własne tornado, sprawdzić swój ciężar na Marsie, przetestować transmisje sygnału w kosmosie a także zobaczyć i posterować modelem sondy Cassini pracującej na orbicie Saturna. Po kosmicznych doznaniach w Planetarium uczniowie ruszyli do Centrum Chemii w Małej Skali, gdzie w miłej atmosferze samodzielnie eksperymentowali posługując się odczynnikami znanymi z życia codziennego a także uczestniczyli w efektownych doświadczeniach w dużej skali.

 

16 maja br. w Gminnym Domu Kultury odbył się VIII Festiwal Twórczości Wszelakiej- przegląd amatorskiej twórczości dzieci i młodzieży w gminie Miasteczko Krajeńskie. 70 uczestników zmagało się w takich dziedzinach, jak: teatr, recytacja, muzyka i taniec. We wszystkich kategoriach swoje umiejętności prezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim. Jury w składzie: Barbara  Matysek- Szopińska, Szymon Szopiński, … Brzeziński przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria Teatr:

– wyróżnienie- zespół „Radość i pasja” kl. V b

Kategoria Recytacja I- III:

Im- Julia Filipiak

II m- Marcin Konysz

III m- Zuzanna Krygier

     Recytacja IV-VI:

Im- Jakub Budnik

IIm- Radosław Misiak

Wyróżnienie- Dawid Napierała

 Kategoria Muzyka:

Wokaliści I- III

IIm- Ignacy Huszek, Wiktoria Haase

IIIm- Weronika Nowakowska, Basia Ajsztet

Instrumentaliści:

Wyróżnienia: Franciszek Sieczka, Nikodem Śliwiński, Marcin Konysz, Jan Kaszuba

 Wokaliści IV- VI:

Im- Jakub Budnik

IIm- Filip Jabłoński,

IIIm- Błażej Jabłoński, duet: Weronika Reszel, Maria Huszek

Wokaliści gimnazjum:

Im- Aleksandra Borkowska

Taniec:

Wyróżnienia: zespoły- AWAN, KITAX i solistka Wiktoria Haase

Jury wysoko oceniło poziom prezentacji i zachęciło do dalszej pracy artystycznej. Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom i przygotowującym ich paniom: Marii Budnik, Wiolettcie Rykowskiej, Małgorzacie Spychalskiej, Zofii Kownackiej, Iwonie Brandenburger i Iwonie Suchy.

 

Plan Dnia Dziecka

7 czerwca 2013r.

Publiczne Gimnazjum

I. 8.00- 8.15 przejście do GDK 

Prezentacje projektów e-Szkoła Moja Wielkopolska – GDK w Miasteczku Kraj.:

II. 8.15- 9.30

Grupa p. Cz.Ochyry „ Na Ryby!

a)      prezentacja działań grupy

b)      pogadanka gościa – ichtiologa

c)      konkurs wiedzy o rybach+ sprawnościowy

III. 9.30-10.30

Grupa p. M. Rozental „ Kuchnia globalna czy lokalna?”

a)      prezentacja działań grupy

b)      poczęstunek

c)      konkurs kucharski

IV. 10.30 – 11.00

Grupa p. W. Krzemińskiej  „Cudze chwalicie, swego nie znacie …”

a)      prezentacja działań grupy

b)      przewodnik po gminie Miasteczko Kraj.

c)      film pt. „Miasteczko Strachu”

V. 11.00 powrót do szkoły

11.15 – 13.30

1. Rozgrywki piłki ręcznej dziewcząt i nożnej chłopców na hali sportowej w szkole (organizatorzy: Samorząd Szkolny)

2. Wręczenie dyplomów – zakończenie .

Klasy I-III Zespołu Szkół

 1.Powitanie, złożenie życzeń dzieciom i wręczenie nagród za udział w konkursie KRUS (9.00).

2.Zamek.

3.Mecz piłki nożnej – 2 drużyny.

4.Piosenki i tańce na wesoło.

5.Kącik plastyczny –rysunki na sztalugach, malowanie twarzy.

6.Kiełbaski z grilla i słodkości.

7.Zajęcia według zainteresowań uczniów.

8.Pożegnanie uczestników (11.30)

Klasy IV – VI

8.10 – apel

9.00  – wyjście w teren

–  podchody przez las do Brzostowa Nowego (boisko sportowe)

Każda klasa z przydzielonym opiekunem pokonuje trasę oraz w wyznaczonych punktach wykonuje zadania.  

– gry i zabawy na boisku sportowym w Brzostowie Nowym

– ognisko (każde dziecko przynosi kiełbaskę)

12.00 – zakończenie (dzieci miejscowe idą do domu pieszo z nauczycielami , dzieci dojeżdżające odjeżdżają autobusami)

 

Przydział obowiązków dla nauczycieli:

D. Krzemiński opieka klasa IV a

B. Wendland opieka klasa IVb

H. Rozental opieka klasa Va

M. Adamska opieka klasa Vb

Z. Graj, M. Kulińska opieka klasa VIb

A. Stachowska opieka klasa VIa (przygotowanie sprzętu sportowego)

E. Kobyłka przygotowanie boiska w Brzostowie (ognisko, sala) 

 

26 maja br. w Wysokiej odbył się XV Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, pod patronatem Starostwa Powiatowego w Pile. W Festiwalu udział wzięło 50 uczestników. W kategorii solistów gimnazjum Zespół Szkół w Miasteczku reprezentowała Aleksandra Borkowska. Ola w swojej kategorii zajęła I miejsce, za bardzo aktorskie i dojrzałe wykonanie piosenki pt. „ Bombonierka”. Gratulujemy Oli i pani Iwonie Suchy, która ją przygotowała.

26 kwietnia o godz. 15 w kościele pw. św Antoniego w Pile odbyły się rejonowe eliminacje do XXIV Festiwalu Pieśni Religijnej Koszalin 2013. Laureatką w kategorii młodzieżowej została Aleksandra Borkowska- uczennica Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim, przygotowywana przez p. Iwonę Suchy. Tym samym Ola zdobyła nominację do finału w Koszalinie. Gratulujemy!

 

W ramach obchodów „Dnia Ziemi”  24 kwietnia szkoła gościła przedstawicieli firmy „BAJ-PROS”, którzy przybliżyli uczniom klas I-III  i IV- VI szkoły podstawowej istotne podstawy dotyczące ochrony środowiska, recyklingu oraz zasad segregacji odpadów. Zagadnienia bardzo aktualnego i ważnego dla każdego mieszkańca ziemi.

Specjalnie przygotowaną na tę okazję prezentację oraz film uczniowie oglądali z dużym zainteresowaniem. Nie zabrakło także konkursów, w których wzięli udział nasi uczniowie oraz nagród i słodkiego poczęstunku.

Niewątpliwie przyjemnym akcentem tego dnia było wręczenie nagród uczniom szkoły podstawowej za konkurs szkolny na pisankę wielkanocną. Nagrodzeni zostali:

Szkoła Podstawowa:

I m Suzana Kosecka

I m Kacper Drzymała

 II m Zuzanna Duraj

III m Patrycja Kuźmicka

 Publiczne Gimnazjum:

Nagroda – Łukasz Graczkowski

 Wręczono również dyplomy dla uczniów, którzy zaangażowali się w projekt Gminnego Domu Kultury w Miasteczku Krajeńskim –  „Artystyczne ABC”.

 

23, 24, 25 kwietnia 2013 –  egzaminy klas trzecich gimnazjum

 Każdego  dniu egzaminu uczniowie klas III zbierają się o 8.30 w szkole i ustawiają się klasami przed salą gimnastyczną. Przy wejściu uczniowie otrzymują kartki ze swoim kodem i numerem PESEL i losują numer miejsca, jakie zajmują na sali.

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie legitymację, przybory do pisania i rysowania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, ołówek przeznaczony jedynie do rysowania, gumkę, linijkę, ekierkę, cyrkiel i kątomierz. Nie wolno przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Zdający rozwiązuje zadania i zapisuje odpowiedzi w wyznaczonych miejscach wyłącznie długopisem lub piórem z czarnym tuszem/atramentem (tylko rysunki wykonuje ołówkiem).

Zdający zaznacza odpowiedzi do zadań zamkniętych na karcie odpowiedzi.

W czasie pracy z zestawem egzaminacyjnym zdający pracuje samodzielnie i nie zakłóca przebiegu egzaminu, a w szczególności:

a) nie opuszcza sali egzaminacyjnej (tylko w szczególnie uzasadnionej sytuacji może opuścić salę po uzyskaniu pozwolenia przewodniczącego zespołu nadzorującego i przy zachowaniu warunków uniemożliwiających kontaktowanie się zdającego z innymi osobami, z wyjątkiem konieczności skorzystania z pomocy medycznej),

b) nie opuszcza wyznaczonego mu w sali miejsca,

c) w żadnej formie nie porozumiewa się z innymi zdającymi,

d) nie wypowiada uwag i komentarzy,

e) nie zadaje żadnych pytań dotyczących zadań egzaminacyjnych.

W przypadku  stwierdzenia niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez ucznia,  wniesienia przez ucznia do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego albo korzystania przez ucznia z urządzenia telekomunikacyjnego w sali egzaminacyjnej,  zakłócania przez ucznia prawidłowego przebiegu egzaminu w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom, przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przerywa danemu uczniowi pracę z zestawem egzaminacyjnym, unieważnia mu odpowiednią część egzaminu i nakazuje opuszczenie Sali egzaminacyjnej, co odnotowuje w protokole przeprowadzenia egzaminu.

Zdający, który ukończył pracę przed wyznaczonym czasem, zgłasza to przewodniczącemu zespołu nadzorującego przez podniesienie ręki i zamyka swój arkusz. Na znak  przewodniczącego podchodzi z zestawem do wyznaczonego członka Komisji, który sprawdza kompletność oddanych materiałów i je odbiera. Po otrzymaniu pozwolenia na opuszczenie sali uczeń wychodzi, nie zakłócając pracy pozostałym piszącym. Uczeń opuszcza salę i udaje się   na przerwę lub po zakończeniu egzaminu opuszcza szkołę.

Podczas przerwy między częściami egzaminu uczniowie przebywają w wyznaczonych klasach i spożywają, przygotowane przez rodziców śniadanie.

O 10:45 trzecioklasiści ponownie ustawiają się przed salą gimnastyczną na drugą część egzaminu. Po zakończeniu drugiej części egzaminu uczeń może opuścić szkołę.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum.

Wszystkim gimnazjalistom przystępującym do egzaminu życzymy powodzenia w uzyskaniu jak najlepszych wyników!

20 kwietnia 2013 r. na scenie MDK „ISKRA” odbył się powiatowy konkurs recytatorski „Cztery pory roku w wierszu”. Komisja w składzie Małgorzata Chwiłkowska, Włodzimierz Ignasiński przesłuchała 34 uczestników.

Nasza szkołę reprezentowali uczniowie klasy IIIb Ignacy Huszek i Marcin Konysz. Marcin zachwycił jurorów wierszem Joanny Kulmowej „Odlatują liście” i otrzymał wyróżnienie. 

 

12 kwietnia 2013 roku  uczniowie z gimnazjum w Miasteczku Krajeńskim wzięli udział w III edycji etapu krajowego III edycji konkursu YPEF „Młodzież w Lasach Europy”. Koordynatorem konkursu była pani Zdzisława Misiak, a w komisji zasiadła pani  wicedyrektor Iwona Suchy i pani Hanna Rozental. Gościem na konkursie był przedstawiciel Lasów Państwowych Nadleśnictwa Kaczory  pani  Małgorzata Plata.

W konkursie udział wzięło 10, trzyosobowych  zespołów. Uczestnicy konkursu musieli odpowiedzieć na 50 bardzo szczegółowych pytań, które obejmowały wiadomości z charakterystyki i typów lasów, fauny i flory, form ochrony przyrody i organizacji leśnictwa w krajach europejskich: Austrii, Belgii, Cypru, Czech, Estonii, Finlandii, Grecji, Lichtensteinu, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier.

Teraz wyczekiwać będziemy na wyniki, jakie osiągnęły nasze zespoły, i informację czy,  zakwalifikowały się do finału krajowego, który odbędzie się 21 maja br.

Wszyscy uczestnicy wykazali się chęcią poszerzenia  zainteresowań dotyczących przyrody, a w szczególności wiedzy  o lasach.

Śladami Patrona- Gdynia 10-11. 04. 2013r.

W środę rano uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej i pierwszych gimnazjum Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim  wyjechali na dwudniową wycieczkę śladami komandora Bolesława Romanowskiego. Pierwszym punktem wyprawy było Muzeum Hewelianum w Gdańsku. Zabawa była przednia. Wszyscy przez działanie zdobywali wiedzę o kosmosie, wykonywali doświadczenia z dziedziny fizyki. Poznawali alternatywne źródła energii, ale również mogli zobaczyć jak działa elektrownia atomowa. Ze szczytu fortów uczniowie podziwiali panoramę starówki gdańskiej,  którą mogli też podziwiać podczas spaceru. Następnie zwiedzili Westerplatte, gdzie dowiedzieli się o historii obrony tego miejsca podczas II wojny światowej. Wszyscy oddali cześć poległym. Kolejnym punktem na szlaku była Oliwska Katedra, gdzie podziwiali słynne organy. Spacerowali po molo w Sopocie. Bazą noclegową było  Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Gdyni. Niestety w tym roku okręt podwodny, na którym mieliśmy nocować był remontowany i nie dane było uczestnikom wycieczki poczuć się, jak prawdziwi marynarze. Rekompensatą było zwiedzanie okrętów Marynarki Wojennej, pobyt na okręcie podwodnym „Sokół” i „ Kościuszko”, który jak się dowiedzieli zagrał w filmie „ Czerwony Październik”. Wycieczkowicze wzięli też udział w spektaklu wystawionym w klubie 3 Flotylli Okrętów, który poświęcony był Emilowi Augustowi Fieldorfowi pseudonim Nil.  Było to dla nas dużym przeżyciem.  Pod pomnikiem komandora Bolesława Romanowskiego zapalono znicz i uczczono pamięć  Patrona chwilą ciszy, a potem  uczniowie zwiedzali izbę jego pamięci. Jednym z punktów wyprawy było też oceanarium na Skwerze Kościuszki, gdzie oglądano  wystawy o zwierzętach wodnych.  Uczniowie klasy I a skrzętnie zapamiętywali i utrwalali na zdjęciach informacje związane z ich projektem „Na ryby”. Duże zainteresowanie wzbudził też okręt muzeum „Błyskawica”, stojący na nabrzeżu. Niestety wejście na jego pokład nie było możliwe. Pogoda i humory dopisywały wszystkim. Każdy uczestnik wrócił zadowolony i pełen wrażeń.

7 kwietnia 2013 r. uczniowie klasy II a w składzie : Angelika Dziuba, Maciej Dymirtuk, Mateusz Łukasik, Martyna Retecka, Robert Drzymała, Dominika Pikulik reprezentowali naszą szkołę na Festiwalu Uczniowskiej Nauki w Poznaniu organizowanym przez ,,Akademię uczniowską” z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nasi uczniowie prezentowali swój chemiczny projekt pt: ,,Alkohol, czyli co?, przygotowywany pod czujnym okiem pani Alicji Gawskiej. Na naszym stoisku największym zainteresowaniem, wśród zwiedzających cieszyły się eksperymenty chemiczne w wykonaniu Mateusza i Maćka pt.,, Niezniszczalny banknot” i ,,Chemiczny wulkan”, które były okraszone komentarzem merytorycznym Roberta. Niemniejszą liczbę widzów zainteresowało wzajemne nauczanie dotyczące budowania modeli alkoholi, gdzie w rolę instruktorki wcieliła się Dominika. Martyna i Angelika z dumą prezentowały plakaty dotyczące zastosowania i znaczenia alkoholi, a także omawiały tematyczną prezentację. Na FUN-ie nasi uczniowie oprócz tego, iż mieli okazje zaprezentować swoje działania w ramach ,,Akademii uczniowskiej”, mogli podziwiać prezentacje projektów uczniów z całej Wielkopolski. W czasie występów swych rówieśników nasi uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób za pomocą bawełnianego sznurka przeciąć szklaną butelkę, jaką wartość ma liczba p, jak za pomocą banana można wbić gwoździe, czym jest prąd i wiele innych ciekawych zagadnień z chemii, fizyki, matematyki i biologii. Punktem kulminacyjnym FUN-u był pokaz chemiczno-fizyczny pana Mateusza Stockiego, który dwa lata temu gościł z podobnym widowiskiem w naszej szkole. W czasie pokazu można było podziwiać eksperymenty w dużej skali takie jak: pasta dla słonia, lokomotywa, armata dymna i inne zjawiskowe doświadczenia, do których wykonywania zaangażowani byli ochotnicy z widowni, w tym nasz Robert.

W scenerii poznańskiego hotelu Sheraton organizatorzy zadbali o miłą atmosferę festiwalu, zapewniając uczniom słodki poczęstunek i upominki. Każdy uczestnik FUN-u wrócił do domu pełen wrażeń, bogatszy o zdobytą wiedzę i doświadczenia, a także z pamiątkowym dyplomem.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Festiwalu Uczniowskiej Nauki 2013 i przypominamy, że następny FUN już za rok.

 

xxx

Uwaga uczniowie  klas I i II Gimnazjum!

 Pedagog szkolny zaprasza do udziału w  konkursie pod hasłem: „STOP DOPALACZOM”, który jest organizowany przez Państwową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Pile .

 W ramach konkursu należy wykonać ulotkę informującą młodzież o konsekwencjach zdrowotnych, społecznych i moralnych zażywania substancji psychoaktywnych tzw. dopalaczy.

 Regulamin konkursu:

  1. wykonanie tematycznej ulotki  – format A4 złożony w połowie;
  2. technika plastyczna dowolna z możliwością wykorzystania grafiki komputerowej ( nie można wykorzystać  rysunków naruszających prawa autorskie, nie mogą wzbudzać agresji);
  3. autorem pracy może być tylko jedna osoba;
  4. z etapu szkolnego do powiatowego mogą zostać wysłane tylko 2 prace;

 Prace można oddać do 14 maja pedagogowi szkolnemu.

Najciekawsze ulotki zostaną nagrodzone! Szczegółowych informacji udziela pedagog szkolny – A. Machnik.

22 marca 2013 r. w Szkole Podstawowej w Fanianowie miało miejsce rozstrzygnięcie IV Regionalnego i VIII Wojewódzkiego Konkursu na Palmę Wielkanocną. Uczennica Szkoły Podstawowej w Grabionnej- Martyna Formella zdobyła wyróżnienie w kategorii klas I-III.natomiast z Miasteczka Krajeńskiego nagrodzona została Weronika Filipiak, w tej samej kategorii. Rozstrzygnięty został również w Łobżenicy konkurs ogólnopolski Wielkanocne Strojne Jajo, w którym nagrodzny został Adrian Gonigroszek

Gimnazjaliście na konkursie językowym w PWSZ w Pile. 22 marca 2013 roku troje gimnazjalistów naszej szkoły, Martyna Lȁchele – język niemiecki, Magdalena Jasińska i Bartłomiej Lewicz – język angielski, reprezentowało nas w finale konkursu językowego dla gimnazjalistów, zorganizowanego  przez wykładowców  PWSZ w Pile.  Konkurs przebiegał w dwóch etapach: szkolnym i finałowym. Etap szkolny przeprowadzony został we wszystkich szkołach, w tym samym terminie – 15 lutego, zarówno z języka angielskiego jak i niemieckiego. Na zmagania finałowe najlepsi uczniowie zaproszeni zostali do PWSZ w Pile. Uczestnicy finału przez 1,5 godziny rozwiązywali testy gramatyczno-leksykalne z elementami kulturowymi oraz sprawdzające rozumienie tekstu czytanego.
        W oczekiwaniu na wyniki uczniowie mieli okazję obejrzeć pokaz udzielania pierwszej pomocy w wykonaniu studentów ratownictwa medycznego PWSZ, wysłuchać – wykład z astronomii i astrofizyki mgra Macieja Gawrysiaka pt: „Najdalsza podróż” oraz wzbogacić swoją wiedzę językową o kulturze obszaru anglojęzycznego przy udziale studentek II roku filologii angielskiej, które przygotowały dla gimnazjalistów wiele atrakcyjnych ćwiczeń i zabaw. Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek.

 

21 marca o godz. 13.00 w Gminnym Centrum Kultury w Łobżenicy odbyło się podsumowanie   VIII Ogólnopolskiego  Konkursu Poetyckiego

„ Wiosna”. W konkursie udział wzięli: Dominik Śmiechowski, Filip Ossendowski, Tobiasz Stróżyk, Malwina Grabowska- wszyscy z klasy IV b i Julia Kosakowska z kl. IIIb.

 W tym roku wyróżnienie w konkursie zdobyła Malwina Grabowska.

 

21 marca – pierwszy dzień wiosny w naszej szkole

 

21 marca nastąpiło uroczyste otwarcie sali  wychowania komunikacyjnego. Wśród zaproszonych gości byli min. przewodnicząca Rady Rodziców A. Paprocka, wójt gminy Miasteczko Krajeńskie  T. Dąbrowski, pani dyrektor M.Boć- Ochyra, przedstawiciele WORD, uczniowie  oraz opiekun sali M. Rozental

 

X Regionalny Konkurs Literacki „O Złote Pióro” ogłoszony został przez Klub Literacki „Pegazik” przy Młodzieżowym Domu Kultury „Iskra” w Pile wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile. Konkursowi patronowała Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol.

Konkurs, któremu przyświecało hasło „Od magii świata do magii słowa”, adresowany był do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów z Piły i regionu pilskiego. Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie w terminie do 31 stycznia 2013 roku zestawu od 3 do 5 wierszy lub prozę na dowolny temat. W magii słowa autorzy mogli wyrazić swoją wrażliwość, wyobraźnię i fantazję twórczą. 

W konkursie wzięło udział 71 autorów, którzy nadesłali 355 utworów wierszem i prozą. Prace konkursowe zgłosili młodzi twórcy z Piły, Wysokiej, Wyrzyska, Łobżenicy, Miasteczka Krajeńskiego, Białośliwia, Nowej Wsi Ujskiej i Wałcza.   

II nagroda ex aequo:

– Zuzanna Duraj z Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim – za barwną i wirującą w słowach radość w wierszach „Wiosna”, „Lipcowy sklepik” i „Zimowy bal”.  

Kategoria autorów z gimnazjów: 

III nagroda:

– Łukasz Graczkowski  z  Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim – za obsiewanie świata nowymi perspektywami w cyklu wierszy „Może”, „Cyrk”, „Motyl”, „Może i listopad”.

Wyróżnienia specjalne za twórczą pracę z dziećmi i młodzieżą, ufundowane przez Fundację Literacką im. Agnieszki Bartol: Zespół Szkół w Miasteczku Krajeńskim.

 

 

21 marca br. w godzinach 9.00 – 11.00 w Zespole Szkół w Miasteczku Krajeńskim odbyła się I Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych, skierowana dla uczniów klas trzecich gimnazjum oraz ich rodziców.

Podczas giełdy zaproszone szkoły ponadgimnazjalne zaprezentowały   naszej młodzieży ofertę   edukacyjną na rok szkolny 2013/2014, przedstawiły  materiały promocyjne swoich szkół oraz poinformowały  o warunkach rekrutacji oraz terminach „drzwi otwartych”. Podczas giełdy każda szkoła najpierw na forum  przedstawiała kilkunastominutowe prezentacje multimedialne, a później gimnazjaliści mogli w rozmowach indywidualnych z przedstawicielami poszczególnych szkół, zadawać nurtujące ich pytania. 

W giełdzie  uczestniczyły takie szkoły ponadgimnazjalne jak: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  Nr 1 im. H. Cegielskiego w Pile; Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile; Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  Nr 3 w Pile; Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile; Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile; Centrum Kształcenia „Nauka” w Pile; Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. M. Kopernika w Wyrzysku; Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie; Zespół Szkół Spożywczych w Krajence i Zespół Szkół Techniczno-Rolniczych w Nieżychowie.

Oczywiście nie zabrakło tu również naszych absolwentów, którzy reprezentowali wybrane przez siebie szkoły ponadgimnazjalne, a powrót do gimnazjum w Miasteczku Krajeńskim, umożliwił im spotkanie z dawnymi nauczycielami i wspomnieniami.

 Mamy nadzieję, że giełda ta pomogła  uczniom  w zapoznaniu się z ofertą edukacyjną poszczególnych szkół ponadgimnazlanych, a co za tym idzie w  trafnym wyborze kierunku dalszego kształcenia.

 

Opracowała: Agnieszka Machnik – pedagog szkolny

21 marca- Dzień Wiosny w Zespole Szkół w Miasteczku

8:00 -konkurs na „Marzannę”

8:55-10:35 -lekcje 

9:00-10:00- kangur matematyczny

9:-12:00-Targi Edukacyjne w małej salce, klasa III PG

10:45-13:00

Szkoła Podstawowa – rozgrywki sportowe

kl. I i II PG- zajęcia w Domu Kultury

13:00- spalenie „Marzanny” na boisku szkolnym

16 marca uczniowie Szkoły Podstawowej i Państwowego Gimnazjum wyjechali na mecz KKS Lech Pozna .Uczestnicy wyjazdu,mimo mrozu i bezbramkowego wyniku spotkania,wspominają wyjazd bardzo ciepło.

15 marca 2013 uczniowie naszego gimnazjum wraz z opiekunami wzięli udział w spotkaniu autorskim z żeglarzem i poetą, ks. Andrzejem  Panasiukiem pt.: „Ocean już oswojony”. Ksiądz Panasiuk opowiadał o podróżach ilustrując swe niesamowite, chwilami pełne grozy historie, filmami i zdjęciami. Zaprezentował również wiersze, które powstawały jako refleksje z żeglarskich eskapad po świecie. Podróżnik stworzył atmosferę skłaniającą do zadumy nad kruchością życia i wartościami, którymi powinniśmy kierować się w życiu. Spotkanie zamknął  słowami „ Nie boję się głębi, boję się płycizny”.

13 marca 2013 roku w Zespole Szkół w Miasteczku Krajeńskim obył się III Festiwal Projektu „Zrozumieć Świat”. Uczniowie klas V i VI prezentowali projekty, które realizowali na zajęciach. Gama przedsięwzięć była duża. Realizowane były takie projekty jak: „Jak ,to z ziemniakiem było”, „Zima zimna , zima zła”, „Namaluj zdrowie”,  „Moja kartka z kalendarza”, „Moja ozdoba karnawałowa” , „Kap, kap kapie woda”.

         Na małej sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie klas IV-VI z wychowawcami. Zebranych uczniów i nauczycieli powitała pani Zdzisława Misiak. Przedstawiła też  komisję oceniającą projekty w składzie: pani dyrektor Iwona Suchy, pani Zofia Kownacka i pani Małgorzat Rozental. Następnie odbyły się prezentacje poszczególnych grup.  Uczniowie sprawdzali, czy ziemniak może być  baterią i czy przez cytrynę przepływa prąd. Sprawdzali, w których produktach żywnościowych zawarta jest skrobia. Uczniowie mieli okazje do obejrzenia efektów pracy wszystkich grup projektowych, a także przeprowadzonych doświadczeń podczas festiwalu.

          Po naradzie komisja wybrała projekty, które zostaną przedstawione na festiwalu wojewódzkim:

  • „Narysuj zdrowie”
  • Moja kartka z kalendarza”

         W dalszej części festiwalu rozpoczęły się gry i zabawy dla widowni. Wybrane zespoły z poszczególnych klas odpowiadały na pytania z różnych dziedzin. Zabawa była przednia. Nikt się nie nudził.

 

21 marca br. od godz. 9.00  w Zespole Szkół w Miasteczku Krajeńskim (mała salka gimnastyczna) odbędzie się I Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych dla uczniów klas trzecich gimnazjum oraz ich rodziców.

Podczas giełdy zaproszone szkoły ponadgimnazjalne powiatu pilskiego zaprezentują naszej młodzieży ofertę edukacyjną na rok szkolny 2013/2014, przedstawią materiały promocyjne swoich szkół oraz poinformują o warunkach rekrutacji.

Celem zorganizowanego spotkania jest umożliwienie uczniom kontaktu z przedstawicielami poszczególnych szkół ponadgimnazjalnych, oraz zapoznanie z ofertą edukacyjną tych szkół, aby zarówno uczniom, jak i rodzicom pomóc w trafnym wyborze kierunku dalszego kształcenia.

Zgłoszone szkoły:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. H. Cegielskiego w Pile;

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile;

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Pile;

Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile;

Zespół Szkół Ekonomicznych w Pile;

Centrum Kształcenia „Nauka” w Pile;

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. M. Kopernika w Wyrzysku;

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie;

Zespół Szkół Spożywczych w Krajence;

Zespół Szkół Techniczno-Rolniczych w Nieżychowie;

 9.03.2013 Susana Lachele startowała na przełajowych mistrzostwach Województwa Wielkopolskiego, które odbyły się w Poznaniu i na dystansie 1500 m  zdobyła brązowy medal.

 

W dniach 5-7 Marca odbywają się próbne egzaminy gimnazjalne 

a) część humanistyczna  
  – historia i WOS godz.   9.00 w dniu 05 marca 2013 r. (wtorek),
  – język polski godz. 10.45 w dniu 05 marca 2013 r. (wtorek),
b) część matematyczno-przyrodnicza  
  – przedmioty przyrodnicze godz.   9.00 w dniu 06 marca 2013 r. (środa),
  – matematyka godz. 10.45 w dniu 06 marca 2013 r. (środa),
c) część z języków obcych nowożytnych  
  – poziom podstawowy godz.   9.00 w dniu 07 marca 2013 r. (czwartek),
  – poziom rozszerzony godz. 10.45 w dniu 07 marca 2013 r. (czwartek),

 

Dowozy w trakcie rekolekcji wielkopostnych 6-8 marca 2013

Uczniowie Szkoły Podstawowej
Dowozy:
Środa, czwartek i piątek – zgodnie z obowiązującym planem rozkładu jazdy
Odwozy:
10.00 – odwóz z Kościoła
Uczniowie Publicznego Gimnazjum

Dowozy środa iczwartek:

autobus PKS

9.20 – Wolsko G
9.25 – Arentowo
9.30 – Grabionna
9.35 – Okaliniec
9.40 – Grabówno

autobus biały

9.30- Huby
9.40 – Wolsko Dolne
Odwozy:
11.00 – odwóz z kościoła
Dowozy w piątek dla szkoły podstawowej i gimnazjum:
dowozy zgodnie z obowiązującym planem rozkładu jazdy
Odwozy:
10.00 – odwozy z kościoła Szkoła Podstawowa
10.30 – 11.00 – odwozy ze szkoły Gimnazjum
Uczniowie miejscowi przychodzą do kościoła na godzinę 9.00

W lutym br. odbyły się eliminacje do III Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci – uczniów szkół podstawowych, którego celem jest promowanie zasad ochrony życia i zdrowia dzieci na terenach wiejskich, szerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i higienie pracy rolniczej oraz kształtowanie pozytywnych zachowań dzieci w czasie ich zabaw w otoczeniu prac osób dorosłych w gospodarstwie rolnym. Konkurs organizowany jest przy współpracy z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego/ oddział w Pile.

III edycja konkursu przebiega pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi – powiedz STOP upadkom!”, co oznacza, że prace plastyczne ukazujące bezpieczną zabawę dzieci i ich pomoc dorosłym w gospodarstwie rolnym przede wszystkim powinny obrazować przykłady zapobiegania upadkom, będącym najliczniejszą grupą wypadków przy pracy rolniczej.

Laureaci konkursu nagrodzeni zostaną w maju, kiedy to ogłoszone będą wyniki.

 

 

Poniedziałek, 25 lutego 2013 

Bez tytułu1

W sali herbowej Urzędu Wojewódzkiego odbyło się podsumowanie plebiscytu na najlepszych lekkoatletów i trenerów naszego województwa.

W gronie wyróżnionych znalazla się uczennica Zespołu Szkół w Miasteczku Krajeńskim Susana Lachele – złota medalistka finałów czwartków LA w Łodzi na 60 m.

Dnia 29 listopada 2012r. w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje do Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego, w których udział brali uczniowie klas III gimnazjum : P.Niedźwiadek, M. Jasińska, M.Msiak, K.Stepnowska, A.Borowska, A,Barteczka, O.Smaga

Do etapu rejonowego niniejszego konkursu zakwalifikowała się Patrycja Niedźwiadek.

Etap rejonowy odbył się 9 lutego 2013 w ZS nr 2 im. Królowej Jadwigi w Pile, niestety naszej  reprezentantce nie dopisało szczęście, mimo, iż zdobyła znaczną liczbę punktów. Jej wynik nie był wystarczający, aby zakwalifikowała się  do etapu wojewódzkiego, mimo tego jesteśmy dumni i gratulujemy Partycji, że udało się jej zajść, aż tak daleko w konkursie przedmiotowym z chemii. Do konkursu przygotowywała uczniów pani Alicja Gawska.

100_2237

 

21 grudnia br. w Zespole Szkół w Miasteczku Krajeńskim odbyły się okolicznościowe Jasełka z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Jasełka przygotowane zostały przez panią Barbarę Zawistowską. Po przedstawieniu zostały wręczone nagrody w konkursach:

I Międzypowiatowy Konkurs na Bożonarodzeniowego Anioła:

I miejsce Marcelina Dziuba IV a

Wyróżnienie Raisa Orczykowska I b

Konkurs na ozdobę choinkową:

Klasy IV- VI SP

I miejsce Marta Dymitruk

II miejsce Zuzanna Duraj, Arkadiusz Łukasik

III miejsce Suzana Kosecka

Klasy I- III Gimnazjum

I miejsce Łukasz Graczkowski

II miejsce Natalia Kędzierska.

Zbiórka kasztanów i żołędzi:

I miejsce Agata Golla

II miejsce Adrian Gonigroszek

III miejsce Patrycja Orlińska

Nagrody i upominki dla aktywnych zbieraczy ufundowało koło łowieckie „ Dzik”.Po rozdaniu wszystkich nagród pani dyrektor Marzanna Boć- Ochyra złożyła wszystkim świąteczne życzenia i uczniowie wraz z wychowawcami udali się na klasowe wigilie.

 

W dniu 6 grudnia br. Samorząd Szkolny gimnazjum zorganizował „Turniej Mikołajkowy piłki ręcznej dla dziewcząt” i „Turniej Mikołajkowy piłki nożnej dla chłopców”. Turniej został uroczyście otwarty przez p. Dyrektor Marzannę Boć- Ochyra, a później rozpoczęły się rozgrywki między dziewczętami i chłopcami.

Turniej Mikołajkowy piłki ręcznej dla dziewcząt” – wyniki:

I miejsce – uczennice z klasy IIa i IIb

II miejsce – uczennice z klasy Ia i Ib

III miejsce – uczennice z klasy IIIa i IIIb

 „Turniej Mikołajkowy piłki nożnej dla chłopców” – wyniki:

I miejsce – klasa III a

II miejsce – klasa II b

III miejsce – klasa II a

Zwycięzcy nie tylko otrzymali dyplomy, ale i słodkie upominki.

Podziękowania należą się dla organizatorów turnieju – przedstawicieli Samorządu Szkolnego: Mateusza Łukasik, Marcina Misiak oraz Roberta Drzymały za wzorową organizację zawodów.

7 grudnia natomiast wszystkich uczniów Zespołu Szkół odwiedziły Mikołajki, które wręczyły wszystkim słodki upominek. Słodkości sponsorowane były przez Radę Rodziców.

 

6 grudnia uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej spędzili na wycieczce do Torunia, w trakcie której obejrzeli przedstawienie ” Opowieść wigilijna ” w Teatrze BAJ , oraz wzięli udział w żywej lekcji wyrabiania pierników .

Galeria zdjęć

5 grudnia 2012 odbyła się w Pile XII Gala Wolontariatu, podczas której uczennica klasy III Gimnazjum Magdalena Jasińska otrzymała nagrodę za I miejsce w Powiatowym Konkursie pt. ”Barwy Wolontariatu”. Magda napisała opowiadanie pt. „Moje wspomnienia z wolontariatu”, w którym opisała swoje pierwsze spotkanie z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie. Wspominała  wrażenia jakie wywarli na niej ludzie tam mieszkający, wreszcie to, co dała jej praca jako wolontariuszki.  Opiekunem była pani Barbara Wendland.

 

 

15 listopada br. o godzinie 10.00 w ramach promocji zdrowia odbył się dla uczniów szkoły podstawowej apel, podczas którego uczniowie klasy drugiej  zaprezentowali przedstawienie pt. „Chcesz być zdrowy tak, jak ryba jedz owoce i warzywa”. Następnie pielęgniarka szkolna p. Krystyna Kartowicz w swojej pogadance zachęcała uczniów do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, przedstawiając tzw. „talerz zdrowia”. Z uwagi na fakt, że ten dzień to również „Światowy Dzień Rzucania Palenia” pedagog szkolny p. Agnieszka Machnik przedstawiła prezentację multimedialną nt. szkodliwości palenia papierosów. Następnie zostały wręczone nagrody dla tych uczniów szkoły podstawowej, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Namaluj zdrowie”.

Na koniec uczniowie zostali poczęstowani owocami, aby pamiętali o zasadzie 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia.

Natomiast na czwartej godzinie lekcyjnej został przeprowadzony apel dla uczniów gimnazjum, podczas którego pielęgniarka szkolna p. Krystyna Kartowicz również zachęcała gimnazjalistów  do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, przedstawiając tzw. „talerz zdrowia”, p. Agnieszka Machnik przedstawiła prezentację multimedialną nt. szkodliwości palenia papierosów, a następnie zostały wręczone nagrody dla  uczniów gimnazjum, którzy wzięli udział w szkolnym konkursie wiedzy pt. „Paleniu  – NIE” zorganizowanym przez pedagoga szkolnego.

 

14 listopada br. w godzinach 8.00-12.30  uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społecznej „Śniadanie daje moc”. Tego dnia chętni rodzice przybyli do szkoły bardzo wcześnie- ok. godziny siódmej, aby  przygotować śniadanie dla uczniów. Z zakupionych, zdrowych produktów powstało mnóstwo kanapek w różnych smakach. Następnie uczniowie z poszczególnych klas kolejno schodzili na małą salkę, aby tam skonsumować kanapki i  nabrać siły na cały dzień. W tym czasie mogli również podziwiać prace plastyczne uczniów szkoły podstawowej, które powstały w ramach konkursu „Namaluj zdrowie”.

 W szkole w Grabionnej również ta akcja się odbyła. Tutaj uczniowie z pomocą rodziców przygotowali kanapki, które potem z apetytem zostały skonsumowane.

Akcja ta powstała w ramach promocji zdrowia i realizowanego w szkole programu edukacyjnego „Bądźmy zdrowi – wiemy więc działamy” organizowanego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Pile. Środki finansowe zostały wygospodarowane w budżecie gminy, z tak zwanych Małych Projektów, w ramach promocji zdrowia.

Szczególne podziękowania należą się rodzicom i pracownikom szkoły, którzy zaangażowali się w organizację tego dnia.

 

10 listopada br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile odbył się powiatowy konkurs recytatorski pt. „ Mój dom, moja Ojczyzna”. Naszą szkołę reprezentowali: Marcin Misiak, Marcin Konysz i Filip Osendowski. W kategorii klas I- III trzecie miejsce wyrecytował Marcin Konysz z klasy III b. Marcina przygotowała pani Wioletta Rykowska. Gratulujemy laureatowi i opiekunowi.

 

Dzień Patrona Publicznego Gimnazjum im. Stanisława Staszica obchodzony był 9 listopada br., w połączeniu z obchodami Dnia Niepodległości i otwarciem zmodernizowanego Rynku w Miasteczku i placu zabaw przy budynku szkolnym na Palcu Wolności.Uroczystości rozpoczęły się mszą św. o godzinie 9.00, po której społeczność uczniowska, delegacje i goście udali się pod Pomnik Pomordowanym i Poległym za Ojczyznę, gdzie złożono wiązanki kwiatów, a słowo wygłosili starosta pilski pan Mirosław Mantaj, wójt gminy pan Tadeusz Dąbrowski i pani Wiesława Krzemińska nauczycielka historii w gimnazjum. W dalszej części dokonano otwarcia zmodernizowanego Rynku i placu zabaw, który niedawno powstał przy budynku szkoły, ku radości wszystkich uczniów, a także mieszkańców.W dalszej części uczniowie i goście przeszli do budynku Zespołu Szkół, gdzie rozpoczęły się obchody Dnia Patrona. Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani prze panią dyrektor Marzannę Boć- Ochyra na uczniów Publicznego Gimnazjum. Następnie rozstrzygnięto konkurs wiedzy o patronie, który przygotowała i przeprowadziła pani Violetta Stawicka. Laureatami zostały:

 I m- Angelika Dziuba

II m- Magdalena Wendland

III m- Patrycja Niedźwiadek.

Na zakończenie wszyscy obejrzeli prezentację pt.” Nasze Gimnazjum”, przygotowaną przez uczniów klasy trzeciej pod opieką pani Ewy Konysz i przedstawienie w wykonaniu uczniów klasy Ib i IIa pod kierunkiem pani Wiesławy Krzemińskiej i zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

 

9 listopada br. w Młodzieżowym Domu Kultury w Pile odbyło się podsumowanie II Powiatowego Konkursu Plastycznego pt. „ Moje miasto, moja miejscowość, moja mała Ojczyzna”. Z naszej szkoły na konkurs wpłynęło 17 prac plastycznych. W kategorii klas I- III nasi uczniowie otrzymali nagrody i wyróżnienia:

II nagroda Marta Kastner kl. II b
III nagroda Aleksandra Golla kl. II b
Wyróżnienie Tatiana Góra kl. I b.
Gratulujemy nagrodzonym i przygotowującym paniom: Małgorzacie Spychalskiej i Marii Budnik.

23 października uczniowie klas I gimnazjum w związku ze zbliżającym się Dniem Patrona Publicznego Gimnazjum postanowili poznać sylwetkę Patrona swej szkoły i w tym celu, pod opieką swoich wychowawców, odwiedzili miejsce Stanisławowi Staszicowi najbliższe, czyli jego rodzinny dom znajdujący się w Pile, a w którym obecnie działa muzeum poświęcone tej wybitnej osobowości polskiego oświecenia. Podczas wizyty w muzeum uczniowie mieli okazję zapoznać się z życiorysem i twórczością Stanisława Staszica, zobaczyli wydane przez niego dzieła oraz przekonali się iż Stanisław Staszic był ,,nie tylko sterem dla swego pokolenia, lecz i pochodnią dla następnych”. Po zakończonej prelekcji w muzeum uczniowie udali się pod pomnik Stanisława Staszica, gdzie delegacje klas I a i I b oddały hołd tej znakomitej postaci, zapalając symboliczny znicz.

12 pażdziernika 2012 w Zespole Szłół odbyły się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

 10 października 2012 roku w szkole obchodziliśmy 10 jubileuszowe „Święto Drzewa”. Z tej to okazji, do szkoły zaproszono gości: pana Tadeusza Dąbrowskiego – wójta Gminy Miasteczko Krajeńskie, pana Krzysztofa Gromaczkiewicza – Nadleśniczego Nadleśnictwa Kaczory, panią Małgorzatę Plata – pracownika Nadleśnictwa Kaczory, pana Jana Misiak – Leśniczego Nadleśnictwa Kaczory, Kazimierza Dziuba – Łowczego Koła Łowieckiego „Dzik”, pana Janusza Jasińskiego – Prezesa Koła Łowieckiego „Dzik”.     Przybyłych gości przywitała pani Dyrektor Marzanna Boć – Ochyra.  Następnie głos zabrała pani Małgorzata, która bardzo ciekawie opowiadała o drzewach, o ich znaczeniu dla człowieka. Pan Janusz Misiak opowiadał, jak kiedyś wyglądał teren naszej gminy, że był porośnięty lasem, a ludzie powoli wycinali drzewa i zakładali swoje osiedla.  Glos zabrał także pan Kazimierz Dziuba, który podziękował uczniom i nauczycielom za współpracę z kołem Łowieckim „Dzik”.Kolejnym punktem uroczystości było nadanie Medalu Uśmiechu, który przyznała społeczność  szkolna. Medale otrzymali  pani Małgorzata Plata, pan Tadeusz Dąbrowski, pan Jan Misiak i pan Kazimierz Dziuba. Odznaczeni  zanim otrzymali Medal  przeszli próbę,  musieli z uśmiechem  wypić sok z cytryny. Próbę wszyscy przeszli pomyślnie i mogli otrzymać medal. W imieniu odznaczonych podziękowania złożył pan Tadeusz Dąbrowski. Powiedział, że docenia znaczenia tego medalu, i że od dzisiaj należy stale się uśmiechać. Tytuł Przyjaciela Szkoły przyznano  Kołu Łowieckiemu „Dzik” i  Nadleśniczemu Nadleśnictwa Kaczory    panu Krzysztofowi Gromaczkiewiczowi. Uroczystość uświetnił występ młodych artystów, którzy przedstawili w zabawny sposób scenkę, jak nie należy zachowywać się w lesie. Przedstawienie bardzo się podobało ponieważ zostało nagrodzone gromkimi brawami. Uczniów przygotowały panie Zofia Kownacka i Magdalena Kulińska.Na zakończenie zostały rozdane nagrody za konkursy ogłoszone z okazji „Święta Drzewa”. Nagrody ufundowało Nadleśnictwo Kaczory – dziękujemy. Prace uczniów posłużyły do wystroju sali, w której odbywała się uroczystość.Na pamiątkę jubileuszowego Święta Drzewa pani dyrektor Iwona Suchy z uczniami gimnazjum posadziła drzewko na skwerku przed szkołą.Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dyrekcji i nauczycielom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

5 października  2012 roku przeprowadzono wybory do Samorządu Szkolnego Szkoły Podstawowej im. kmdra Bolesława Romanowskiego w Miasteczku Krajeńskim na rok szkolny 2012/2013. Głosowanie przebiegało bez zakłóceń, głosy oddawać można było na dwóch pierwszych lekcjach w bibliotece szkolnej.   Głosowało 105 uczniów z klas III-VI. Po przeliczeniu głosów komisja, w składzie: Maria Huszek, Patrycja Orlińska, Weronika Reszel, ogłosiła następujące wyniki:

Przewodniczącą Samorządu Szkoły została Susana Lachele

Pierwszym zastępcą została Paulina Borowska

Drugim zastępcą została Agata Jagiełka

 29- 30 września 2012r.  uczniowie naszej szkoły, Zuzanna Duraj i Adam Seyda, byli uczestnikami etapu ponadregionalnego Olimpiady uczniów klas V, w ramach projektu „Zrozumieć świat” w Spale. Na początek sprawdzili się w teście, a potem był czas, by zwiedzić to urokliwe miejsce, dowiedzieli się, że bywał tu Ignacy Mościcki, zwiedzili Ośrodek Olimpijski, piękny park oraz drewniany kościół św. Huberta. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody.

28 września w Szkole Podstawowej odbył się , po raz piętnasty, Dzień Patrona kmdra Bolesława Romanowskiego.Podczas XV obchodów Święta Patrona Szkoły Podstawowej odbyły się biegi przełajowe dla uczniów klas IV-VI oraz gimnazjum. W zawodach wzięli udział zawodnicy z Kaczor , Wysokiej, Mościsk, Miasteczka Krajeńskiego. Klasyfikacja zawodów przedstawia się następująco:

W kategorii dziewcząt klas I

I miejsce Boruta Julia – Kaczory

II miejsce Niemiec Joanna – Kaczory

III miejsce Drożdż Zuzanna – Wysoka

W kategorii chłopców klas IV

I miejsce Koza Remigiusz – Wysoka

II miejsce Śmiechowski Dominik – Miasteczko Krajeńskie

III miejsce Rojek Michał – Kaczory

W kategorii dziewcząt klas V

I miejsce Piosik Barbara – Wysoka

II miejsce Dziuba Jagoda – Miasteczko Krajeńskie

III miejsce Barteczka Dominika – Miasteczko Krajeńskie

W kategorii chłopców klas V

I miejsce Bogdański Mikołaj – Wysoka

II miejsce Siekański Jakub – Wysoka

III miejsce Śliwiński Adrian – Kaczory

W kategorii dziewcząt klas VI

I miejsce Lachele Susana – Miasteczko Krajeńskie

II miejsce Nalewajska Monika – Wysoka

III miejsce Kuligowska Wiktoria – Kaczory

W kategorii chłopców klas VI

I miejsce Gryszpiński Piotr – Miasteczko Krajeńskie

II miejsce Kania Michał – Kaczory

III miejsce Szmyt Miłosz – Wysoka

W kategorii dziewcząt gimnazjum

I miejsce Piosik Karolina – Wysoka

II miejsce Ślebioda Daria – Kaczory

III miejsce Szłapa Roksana – Kaczory

W kategorii chłopców gimnazjum

I miejsce Wełniak Radosław – Wysoka

II miejsce Damiencki Jakub Kaczory

III miejsce Celebański Damian – Kaczory

Po biegach przełajowych dla uczniów odbył się bieg uliczny powiatu pilskiego z cyklu „Biegaj z nami 2012”. Trasa biegu wynosiła 5 km i obejmowała ulice Brzostowa i Miasteczka Kraj..

W kategorii ogólnej mężczyzn

I miejsce Zawistowski – Krzysztof Miasteczko Kraj.

II miejsce Wasilewski Marek – Piła

III miejsce Misztal Krzysztof – Złotów

W kategorii powiatu

I miejsce Zawistowski – Krzysztof Miasteczko Kraj.

II miejsce Wasilewski Marek – Piła

III miejsce Kopertowicz Paweł – Kaczory

W kategorii ogólnej kobiet

I miejsce Skrzypczak Anna – Pila

II miejsce Kłos Anna– Ujście

III miejsce Dróżdż Joanna – Piła

W kategorii powiatu

I miejsce Skrzypczak Anna – Pila

II miejsce Kłos Anna– Ujście

III miejsce Dróżdż Joanna – Piła

Podziękowania dla sponsorów biegu: Hanna i Krzysztof Stepnowscy – piekarnia „Hania”, Anna i Edward Paproccy piekarnia – „Anna”, Andrzej Barczak Franciszek Miedziński piekarnia – „Chrupek”, Marlena i Paweł Dudowie, Wioletta i Krzysztof Mosznińscy, OSP Białośliwie.

Podziękowania za pomoc w organizacji biegu: Gmina Miasteczko Krajeńskie, OSP Miasteczko Krajeńskie, OSP Brzostowo, Komenda Policji, pani Żaneta Sokołowska.

26 września uczniowie klas V b, IV a, I a gimnazjum i III b gimnazjum spotkali na boisku sportowym w Brzostowie z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. Spotkanie rozpoczęło sie od rozpalenia ogniska i wrzucenia do niego ziemniaków. Następnie uczniowie wzięli udział w konkurencjach, których głównym rekwizytem był, nie kto inny, tylko nasz ziemniak. Rzucano nim do kosza i na odległość. Była też konkurencja polegającą na sadzeniu i zbieraniu ziemniaków. Okazało się, że zwykły ziemniak ma wiele zastosowań. Wszystkie konkurencje wzbudziły wiele emocji, dały też okazję do współpracy i integracji uczniów. W czasie, gdy uczniowie brali udział w konkurencjach, ziemniaki w ognisku pięknie się upiekły i można było je skosztować. Były po prostu PYSZNE !!! . Spotkanie zakończyło się wspólnym pieczeniem kiełbasek i ogrzaniu się przy ognisku.

14 września po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Rzadkowie. Tym razem zaproszeni zostaliśmy na „Święto pieczonego ziemniaka”. Mieliśmy okazję wysłuchać koncertu zespołu z DPS u „Na Górze”, pobawić się przy muzyce. Można było także przejechać się samochodem terenowym i strażackim. Wszyscy mogli poczęstować się potrawami z ziemniaków oraz pyszną watą cukrową.

6 i 7 września grupa uczniów z gimnazjum i ze szkoły podstawowej wraz z opiekunami oprowadzała uczestników 24 Ogólnopolskiego Rajdu Leśników po eko- trasie „Nad Miasteczkiem”. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od zapalenia zniczy na grobie Michała Drzymały, na miejscowym cmentarzu. Usytuowanie cmentarza pozwala na podziwianie Doliny Noteci. Następnie wyruszyliśmy do lasu na eko- trasę, która liczy 5 przystanków, a jej długość to 11 kilometrów. Przy każdym punkcie trasy młodzież opowiadała o miejscu, w którym się znajdowaliśmy. Leśnicy zobaczyli miejsce, gdzie stała leśniczówka, a obecnie znajduje się tam pamiątkowy kamień. Zobaczyli także stare wodociągi, z których kiedyś czerpano wodę. Usłyszeli legendę o Zgniłym Jeziorze. Mieli także okazję obejrzeć jezioro Linki. Mimo iż trasa nie jest krótka czas minął bardzo szybko, pogoda i humory dopisały wszystkim uczestnikom. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Na koniec dziewczynki z klasy Vb przygotowały quiz z wiedzy o eko trasie, w którym wzięli udział goście. Nagrodą były zebrane po drodze grzyby.

6-13 sierpnia uczniowie naszej szkoły wyjechali na letnią wycieczkę w Bieszczady. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od odwiedzenia Warszawy. Na dwie noce zatrzymaliśmy się w Puławach. Tu wielkie zaskoczenie- miasto okazało się zieloną oazą, w której wnętrzu ukrywał się piękny zespół pałacowy. W tym czasie odwiedziliśmy także pana z Czarnolasu Jana Kochanowskiego, byliśmy w Kazimierzu Dolnym, Nałęczowie, Zamościu. Dalej ruszyliśmy w Bieszczady. Naszą bazą noclegową był Polańczyk. Stąd wyruszaliśmy na piesze wycieczki i zdobywaliśmy Połoninę Wetlińską i Caryńską. Nie było łatwo! Mieliśmy okazje zażyć kąpieli w Jeziorze Solińskim i popływać statkiem po jeziorze, zwiedzić zaporę na Solinie. Ciekawym miejscem okazał się Ogród Biblijny i miniatury kościołów i cerkwi w Myszowcach. Zwiedziliśmy cerkiew grekokatolicką w Ustrzykach Dolnych. Ostatnim etapem naszej wycieczki był Sandomierz. Po drodze zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Starej Wsi. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia zespołu pałacowego w Łańcucie. Na własne oczy zobaczyliśmy miejsca znane nam z filmu Ojciec Mateusz. W drogę powrotną wyruszyliśmy 13 sierpnia rano.

wycieczka011    Galeria zdjęć

 

 1 września uczniowie naszego Zespołu wzięli udział w Rajdzie integracyjnym zorganizowanym przez Dom Pomocy Społecznej w Rzadkowie na terenie Leśnictwa Brzostowo. W rajdzie uczestniczyli mieszkańcy DPS Rzadkowo, pracownicy wraz z rodzinami oraz nasi uczniowie. Rajd poprowadził pan Jan Misiak leśniczy Leśnictwa Brzostowo. Uczestnicy rajdu mieli okazję podziwiać urokliwe miejsca naszej okolicy. Zachwycały nas zebrane po drodze borowiki i kurki. Rajd zakończył się ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i wspólnymi zabawami z nagrodami między innymi: wyścigi w workach, rzuty do celu, rzeźba z szyszek itp.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Comments off